Każdy doskonale wie, że kupujemy biżuterię po to, aby ją nosić, a nie po to by leżała w szkatułce. To oczywiste!
Jednak warto wiedzieć, że przy przestrzeganiu niektórych zasad, jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność i nieuszkodzony stan naszych błyskotek.
Przygotowaliśmy dla Państwa kilka praktycznych porad, które pozwolą zachować blask biżuterii na dłuższy czas.
- Pierwsza, najważniejsza zasada – biżuterię należy ściągać do wszystkich prac domowych, aby nie narazić jej na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania) i chemiczne (pod wpływem detergentów).
- Biżuterię najlepiej przechowywać w oddzielnych woreczkach lub pudełeczkach, aby uchronić ją przed ewentualnymi zarysowaniami.
- Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami, lakierami i dezodorantami.
- Należy delikatnie obchodzić się z biżuterią z dmuchanego złota i srebra (puste w środku), ze względu na łatwość zagniecenia lub wgniecenia. W większości przypadków naprawa takiej biżuterii jest niemożliwa.
- Nie należy kąpać się w biżuterii, szczególnie w łańcuszkach, ze względu na stalową sprężynkę, która znajduje się w każdym zamku (oprócz oczywiście zamków typu szufladka). Wielokrotne zamoczenie sprężynki spowoduje jej zardzewienie i w konsekwencji zepsucie zamka. Istnieje oczywiście możliwość wymienienia samej sprężynki, bez konieczności wymiany całego zapięcia.
- Biżuterię samodzielnie można odświeżyć w kąpieli ciepłej wody z płynem do naczyń. Następnie delikatnie osuszyć miękką szmatką. Nie polecamy cudownych metod znalezionych w internecie do czyszczenia biżuterii. Jeżeli chcą Państwo profesjonalnie wyczyścić biżuterię zapraszamy na nasze stoisko. Posiadamy profesjonalny sprzęt jubilerski dzięki, któremu biżuteria będzie wyglądać jak nowa.
- Istnieją specjalne płyny do czyszczenia złota i srebra, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno w nich zanurzać biżuterii oksydowanej (przyciemnianej), ponieważ oksyda ulegnie wybieleniu (w naszej pracowni możemy odtworzyć każdą startą oksydę). Nie należy czyścić w płynach biżuterii z kamieniami naturalnymi (bursztyn, perły, koral itp.), ponieważ mogą one ulec zmatowieniu.